Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisine 1

jeneratör

Bu hafta gerçekleştirdiğim Almanya ve Hollanda ziyaretimde enerji sektöründe çalışan biri olarak gözüme ilk çarpan detay Güneş ve Rüzgar Enerjisinin yani Alternatif enerjinin çok fazla kullanılıyor olmasıydı .

 

Gittiğim yer Kuzey Almanya olmasına yani güneşi az gören bir yer olmasına rağmen alakasız yerlerde ( Türkiye’de yaşayan biri mantığı ile düşündüğümde ) ciddi yatırımlar yapılmış ve güneş enerjisinden elektrik üretimi yapılıyor.

 

Resimdeki şekilde hemen hemen her 10 evden birinin çatısında güneş panelleri var. Son yıllarda güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda yüksek maliyet ve amortismanı olan akü problemi ortadan kalktıktan sonra sistemin kurulum maliyeti düşmüş ve böylece teoriden uygulanabilirliğe geçiş fazlalaşmış. Olayı basit açıdan ele aldığımızda bu şekilde görülüyor.

 

Tabiki konunun bir de siyasi boyutu var. Tarih 8 Ocak 2009 ve saat 7.44 … Rusya’nın kafası atıyor ve Avrupa’nın doğal gazını kesiyor. Avrupa üşüyor çünkü doğalgazı yok, Avrupa da elektrik kesintileri oluyor çünkü elektriğin büyük kısmını doğalgazdan dönüşüm yapıyorlar ve doğalgazları yok. İşte tam bu noktada Avrupa’nın zayıf karnı ortaya çıkıyor ve Avrupa ( özellikle Almanya ) bu hadiseden sonra özellikle Elektrik Enerjisi için ciddi yatırımlara başlıyor. Devlet destekleri artıyor, arge çalışmalarına inanılmaz yatırım yapılıyor.

 

2009 yılında                        %1,1

 

2010 yılında                        %2

 

2011 yılında                        %3,2

 

2012 yılında                        %4

 

 

 

Yukarıda göreceğimiz tablodan da anlayabileceğimiz gibi 2009 yılında %1,1 olan Güneş Enerjisinden Elektrik üretimi 2012 yılında %4,0 olmuştur.

 

Hiç kuşku yok ki bu konuda Almanya’yı takip etmemiz gerektiğini düşünen hükümetimiz ciddi destekler ile güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda bazı kolaylaştırmalara gidiyor.  Aynı Almanya’daki gibi fazla ürettiğimiz Elektriği satabiliyoruz . İlgili Elektrik dağıtıcısı almak zorunda . Üstelik  1.000 kVA’ya kadar herhangi bir Lisans da almaya gerek yok. 500 kVA olan Lisanssız elektrik üretimi birkaç gün önce 1000 kVA’ya yükseltildi.

 

Şimdi de dizel bir jeneratör ile güneş enerji paneli arasındaki fiyat aralığını karşılaştıralım. 1000 kVA bir jeneratör yaklaşık 130.000 USD seviyelerinde. Jenaratör ünden jenerator üne de fark var tabiki. 1000 kVA Dizel Jeneratör 100.000 USD ile 150.000 USD aralığında temin edilebilir. Dizel motor, Alternatör markalarına göre fiyatlarda biraz fark edebilir. Kaliteleri hemen hemen hepsinin aynıdır.Aslında bu kıyas doğru da olmaz çünkü Güneş Enerjisi bedavadan, güneşten enerji üretirken 1000 kVA dizel bir jeneratör yaklaşık saatte 200 Lt. yakıt sarfiyatı yapar.

 

Gelelim can alıcı son konumuza 1000 kVA bir güneş enerjisi sistemi yaklaşık 1.500.000 Eur.

 

Hemen çok fazla demeyin … Kendini 8 yılda amorti ediyor ve 25 yıl garantili bir sistem . Amortismanı yok . Güneşe bakıp size kazandırıyor. Yazımızın yukarılarında da bahsetmiştik ya hani hükümetimiz istiyor diye.. Halk Bankası ve Vakıfbank’ta çok cazip krediler var bu iş için . Bu işi yapmak isterseniz ihtiyacınız olanlar ..

 

  1. 8.000 m2 bir alan ( panelleri yaymak için .. fabrika çatısı, ev çatısı da olabilir. )
  2. Bankalar nezdinde kredibilite
  3. Uzman bir ekip… Uzman bir ekip için de Tavsiyem var size… Hakan Bilgin  .. Kendisi Karadeniz Solar’ın sahibi. Bu işe emek veren Türkiye’de ilklerden ve güçlü profesyonel Alman ve Avusturyalı partnerleri var. Hakan Bilgin’in telefon numarası 0533 491 79 81

 

 

 

Yazan : Ahmet Karakaya

 

 

 

One comment on “Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisine

  1. Reply iwgxukxldfu Şub 28, 2014 14:19

    um74V9 abqyxfmrttwt, [url=http://xywcwiyjvzyz.com/]xywcwiyjvzyz[/url], [link=http://gqibuwkdkkxg.com/]gqibuwkdkkxg[/link], http://bhhjapkgawnb.com/

Leave a Reply

  

  

  

jeneratör