Jeneratör Nasıl Çalışır – Jeneratör Kompenentleri

Jeneratör Nasıl Çalışır

Jeneratörlerin Ana Bileşenleri

Jeneratörler bir elektrik kesintisi sırasında enerji ihtiyacınızda kesinti olmamasını sağlayan ve böylece günlük iş ve aktivitelerinizin zarar görmemesini sağlayan yararlı bir makinadır. Jeneratörler farklı uygulamalar için farklı fiziksel ve elektriksel konfigürasyonlarda kullanılabilir. Aşağıdaki bölümlerde, jeneratörlerin fonksiyonları, bir jeneratörün ana bileşenlerini ve  konutlarda ve endüstriyel uygulamalarda kesinti sırasında nasıl ikinci bir kaynak olarak kullanıldığını anlatacağız.

 

Jeneratör Nasıl Çalışır ?

 

Jeneratörler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren aletlerdir.

 

Jeneratör sıfırdan elektrik enerjisi oluşturmazlar.. Elektrik enerjisi sağlayabilmek için dizel, benzin yada doğalgaz sayesinde bir motor yardımıyla sargılardan oluşan alternatör ü belirli bir devirde döndürür ve dönen alternatör elektrik üretir. Bu esnada farklı enerjiler ortaya çıkar. Asıl ihtiyacımız elektrik olmasına karşın kojenerasyon sistemleri sayesinde motorun ısısından da faydalanmak mümkün.

Günümüzde jeneratörler 1831-1832 yılında Michael Faraday tarafından keşfedilen elektromanyetik indüksiyon prensibine göre çalışır. Faraday elektrik şarjlarının yukarıda akışı, bir manyetik alan içinde elektrik yükleri, içeren bir tel gibi elektrik iletkeni, hareket ile indüklenebilir keşfetti. Bu hareket elektrik akımı üreten akışı, elektrik yüklerine neden olan kablo veya elektrik iletkeni, iki ucu arasında bir gerilim farkı oluşturdu.

generator-components

Jeneratörlerin ana bileşenleri
Elektrik jeneratörünün ana bileşenleri genel olarak aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir (yukarıdaki resme bakın):

(1) Motor
(2) Alternatör
(3) Yakıt Sistemi
(4) Voltaj Regülatörü
(5) Soğutma ve Egzoz Sistemleri
(6) Yağlama Sistemi
(7) Akü
(8) Kontrol Paneli
(9) Şase ( Şaseler genelde yakıt deposunu da içerir )

 

Jeneratörlerin ana bileşenleri hakkında detaylı yazılarımızı da yakında yayınlayacağız.

Leave a Reply

  

  

  

jeneratör