Jeneratörlerde Bakım Gerekliliği

jeneratör servis

 

Jeneratör Bakımı

 

Dizel jeneratör setleri yedekleme yani elektrik kesintilerinde enerji devamlılığı için kullanıldığı gibi elektrik ihtiyaçları için sürekli olarak da kullanılmaktadır. Jeneratör bir enerji kaynağı olduğundan dolayıdır ki enerjisiz kalmamak adına bakımları düzenli ve gerektiği şekilde yapılmalıdır.

Jeneratör bakımları jeneratör konusunda uzmanlaşmış kurumsal firmalar tarafından yapılmalıdır. Aksi halde jeneratör konusundan anlamayıp da ticari getirisi için bu işi yapmak isteyenler de olabilir. Bu tip kişilere jeneratörlerinizi emanet etmemelisiniz.

Özellikle jeneratör üreticisi firmalar tarafından aylık olarak yapılan periyodik bakımlar sayesinde jeneratörlerinizde oluşmuş yada oluşabilecek arızalar önceden tespit edilerek olası elektrik kesintisinde jeneratörünüzün çalışmamasını engellemiş olursunuz . Periyodik bakımlar genel itibariyle önleyici bakımlardır.

Jeneratör firmaları tarafından jeneratörünüz için uygun bir bakım programı belirlenmelidir. Bir bakım programınız yoksa bir üreticiden bakım programı edinebilirsiniz. Bu programlara bağlı kalarak düşük maliyetler ile jeneratörünüzün arızalanmasının önüne geçebilirsiniz. Özellikle enerji kesintisinde kullanılan ve enerji kesintisinin sık olmadığı yerlerde jeneratörlere hiç bakılmadığı için jeneratörler çalıştığında kendine zarar verebilir. Sürekli çalışan jeneratörler sürekli kontrol altında olduğundan genellikle arıza yapmazlar. Fakat sık çalışmayan jeneratörler rutin olarak kontrol edilmelidir.

Yaptırdığınız bakımlar kayıt altına alınmalıdır. Bakım yaptırdığınızda jeneratörlerinize nelerin yapıldığını ayrıntılı gösteren servis formunuzu mutlaka isteyiniz.

PERİYODİK BAKIM LARDA YAPILMASI GEREKENLER

Parçaların aşınma durumlarının kontrolü

Sıvı seviyelerinin kontrolü  ve gerekirse sıvı takviyesi ( yağ / su ,antifiriz / akü su seviyesi )

Bağlantı yerleri kontrolü gerekmesi durumunda sıkılaştırma yapılması

Akü şarj seviyesi kontolü ve gerekirse enerji takviyesi

Boşta ve Yükte çalışma testi

Kontrol paneli okuma ve göstergelerin doğrulanması

 

Leave a Reply

  

  

  

jeneratör