TARİHİN EN BÜYÜK İFLAS ERTELEME DAVASI BAŞLADI

Tarihin en büyük iflas erteleme davası başladı Türkiye’nin dev şirketleri ile çalışan jeneratörcü Kırcı Group, 650 milyon TL’yi aşan borçla iflas erteleme istedi

Tarihin en büyük iflas erteleme davası başladı. İki yıl önce jeneratör sektöründe yer edinen Kırcı Group, 650 milyon TL’yi aşan borçla iflas erteleme istedi. Üretim dahi yapmayan bir jeneratör bayisinin nasıl bu kadar borçlandığı merak konusu.Bu rakam, bugüne kadar yapılan başvurular arasındaki ‘en yüksek borç’ olarak kayıtlara girdi. İki kamu bankasının alacağı 300 milyon TL’yi aşıyor. Mali zorluk yaşayan şirketlerin son 10 yıldır yaptıkları iflas erteleme başvurularında bir ilk yaşandı.

BORCA BATIK Marmaray’ın ikinci tüneli için de teklif veren Kırcı Group içinde girdiği mali dar boğazı aşamayınca geçtiğimiz yıl sonunda mahkemenin yolunu tuttu. Tuzla Akfirat’ta bulunan Kırcı Jeneratör Satış ve Servis Hizmetleri A.Ş., Kırcı Elektronik Sanayi ve KRC Gayrnnenkul Yatırım şirketlerinin borca batık olduğu bildirildi. Şirket avukatı Serkan Yelgin yaptığı başvuruda, şirketlerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için mahkemeden tedbir kararı istedi. Sektörde bulunan duayenlere sorulduğunda bu tedbir sonrasında da şirketin faaliyetlerini sürdürüp bu borcu ödemesi imkansıza yakın olarak belirtildi.Mahkeme, sunulan iyileştirme raporu yanı sıra bilirkişi raporu da istedi. Aralarında Prof. Dr. Selçuk Öztek’in de olduğu 4 kişilik heyet raporlarım mahkemeye sundu. ALACAK 300 MİLYON Raporda üç şirketin ayrıntılı bilançolarına yer verildi. Şirketlerin borca batık olduğu raporda vurgulandı. Şirket bilançolarına göre üç şirketin toplam borcu 650 milyon TL’yi aşıyor. Söz konusu borcun yüzde 80′i aşan bölümü banka ve leasing şirketlerine. Alacaklı bankalar arasında yer alan 2 kamu bankasına olan borç ise 300 milyon TL’yi aşıyor. Grubun amiral gemisi konumundaki Kırcı Elektronik’in 2012′de 94,2 milyon TL net kâr geçen yıl ise 14,9 milyon TL zarar ettiği bilgisi raporda yer aldı. Raporda Kırcı Elektronik’in normalde borca batık olmadığı ancak, Kırcı Elektronik için alman krediye kefil olması nedeni ile borca batık duruma geçtiğine işaret etti. RAKAM BÜYÜK Mahkeme, bilirkişi raporunun sunulduğu 13 Aralık 2013′te üç şirket için de tedbir kararı verdi. Bu kararla birlikte, şirketler alacaklılara karşı korumaya alınmış oldu. Mahkeme, hukukçu Yurdakul Tuncer ile Mali Müşavir Serdar Kıyat’ı da kayyum olarak atadı. İflas erteleme kararı ise yapılacak yargılama soması verilecek. Mahkeme ilk duruşma için önümüzdeki 11 Şubat’a gün verdi.Son 10 yılda bir çok iflas erteleme dosyasma bakan Av. Satılmış Şahin “Bu büyüklükteki bir borç için bir iflas erteleme görmedim. İİk kez duyuyorum bu büyüklükte bir rakam. Ki bugüne kadar önümüze gelen veya benim bildiğim 150-200 milyon liralık borçlardı. Burada rakam çok büyük. Bu borç hangi kaynaklarla karşılanacak ona bakmak lazım” dedi.

Leave a Reply

  

  

  

jeneratör