TRT SINIRLAR ARASINDA programını neden kaldırdı ? 1

banuavar
Banu Avar’ın TRT’de yayınlanan ‘Sınırlar Arasında’ adlı programı yayından kaldırıldı.Banu Avar’a yazılı bir açıklamayla bildirilen bu karar, medya dünyasına şok etkisi yaptı.
2004 yılından bu yana TRT-1’de yayınlanan Sınırlar Arasında programı, bir süre önce de geç bir yayın saatiyle TRT-2’ye kaydırılmıştı.Şimdi de 2009 yılına kadar TRT ile sözleşmesi yapılan programın sezonun bitmesine kısa bir süre kala yayından kaldırılması dikkatlerden kaçmadı.
Bugüne kadar ele aldığı konular nedeniyle Türkiye’den ve yurtdışından gelen siyasi baskılarla karşılaşan program, önümüzdeki hafta da ‘Büyük Ortadoğu ve Asya Projesi’ konusunu gündeme taşıyacaktı.
Gazeteci Banu Avar, TRT ve Sınırlar Arasında programı arasında bu güne kadar yaşananları, programın yayından kaldırılmasının perde arkasını açık yüreklilikle anlattı:
2004 Mayısı’ndan bu yana ben TRT’deyim ve 2004 yılının Mayısı’ndan bugüne kadar 82 program yaptık ve bunların büyük bir çoğunluğu üç ile on dakika arasında sansürlendi.İsrail Büyükelçisi, İsveç Büyükelçisi, Vatikan Büyükelçisi buna benzer pek çok büyükelçileri Dışişleri kanalıyla TRT’ye karışması ve dayatması sonucu basın özgürlüğü ihlalleri devam etti.Ben yurtdışındaydım, fakat Gürcistan programımın yayınlanması istenmedi. Malum Gürcistan Kafkasya’daki İsrail’dir bir anlamda, aslında Amerika demektir Gürcistan. Gürcistan’daki gerçekleri olanca açıklığıyla ortaya koyunca, oradaki o Turuncu devrimden sonra ya da darbeden sonra nasıl bir açlıkla karşı karşıya kaldığı insanların ve bu Turuncu darbecilerin ne şekilde halkın en kılcal damarlarına kadar inerek toplumu bozduğu ortaya konunca, yüzde 90’ın işsiz olduğu ortaya konunca bunların hoşlarına gitmedi.Çok yorucuydu bütün bunlar, kendi programını yapmak yorucu değildi ama insanlarla boğuşmak çok yorucuydu, o yüzden biraz dinlenmeye ihtiyacım var. Aynı zamanda da kitabımı yazacağım.” dedi.biz de kendisine başarılarının devamını diliyoruz, her zaman takipçisiyiz,..

One comment on “TRT SINIRLAR ARASINDA programını neden kaldırdı ?

  1. Reply Jeremiah Nis 24, 2013 05:54

    Thanks a lot!! This would have been let to be unid, because of wdniorg ‘Vučković’ and ‘radio’ too close. Therefore leading to the false direction. I own you a round of beer! 73′s JY

Leave a Reply

  

  

  

jeneratör